Fentosane
La cum arată societatea românească după aproape 40 de ani de la Eliberarea de sub ocupația comunistă, aș zice că nu mentosane au supt vârtos românii între 1945 și 1989. Aproape totul este fentă și șmecherie, dribling și eschivă. Oazele de lucruri făcute cu simț de răspundere și cele de oameni principiali sunt atât de rare, încât sar în ochi ca un chioșc de răcoritoare într-un deșert.
Dar nu cred că-i un blestem. Cred că-i o șansă pentru cei ce au desfăcătoarele pregătite.