Sintetic. Adică dezumanizant.
Modul în care încadrezi o idee, un concept, o temă în conștiința publică face sau desface totul. Pentru că, în esență, acesta reprezintă echivalentul ochelarilor de cal pentru oameni. “Încălzire globală” creează o anumită imagine în mintea omului, “schimbări climatice” o cu totul alta — și foarte diferită. Asta deși ambele sintagme se referă la același lucru, pe care oamenii îl resimt pe propria piele tot mai acut în ultimele decenii.
Așa și cu “Inteligența Artificială”. Dacă i-am spune “Generator Sintetic”, povestea ar fi din cu totul alt film, nu-i așa? Fiindcă toate ca toate, dar cine-i nebun să nu-și dorească mâncare sintetică, un buchet de flori sintetice, iubire sintetică și orice altceva sintetic? Se știe doar că un diamant sintetic are fix aceeași valoare cu un diamant natural.
Și nu-i doar ‘marketing’ aici, cum ar spune agitatorii de profesie și politicieni ca ocupație. Este o chestiune mult mai adâncă la mijloc — aceste tehnologii etichetate drept Inteligență Artificială răpesc oamenilor exact ceea ce ne-a ridicat la rangul de oameni dintre toate mamiferele. Căutarea. Descoperirea. Experimentarea. Eșecul. Izbânda. Învățarea. Schimbarea.
Generatorul Sintetic este cea dintâi unealtă creată de om care-l dezumanizează, negându-i însăși existența. S-ar putea să fie și ultima.